Menu
Home Page

Willowdown Primary Academy

Happy Children, Successful Learners, Confident Individuals

Who's Who

Our team at Willowdown Primary Academy

This is our dedicated team that we have at Willowdown Primary Academy.

This page will show you who is who and what their responsibilities are within the school.

Leadership team

Leadership team 1 Mrs. Ro Roberts, Head teacher & DSL
Leadership team 2 Mrs. Joanna Lewis, Deputy Head teacher
Leadership team 3 Mrs. Cat Griffiths, Nursery Manager & DSL
Leadership team 4 Mrs. Claire Rainey, SENDCo & DSL

PFSA (Parent & Family Support Advisor)

PFSA (Parent & Family Support Advisor) 1 Sharon Pearson

Office Staff

Office Staff 1 Leanne Bryant, School Administrator
Office Staff 2 Denise Rogers (HR/Finance Administrator)

Nursery class team

Nursery class team 1 Mrs. Cat Griffiths, Nursery Manager & DSL
Nursery class team 2 Miss Shanice Ball, Deputy Nursery Manager
Nursery class team 3 Deb Moore, Nursery Educator
Nursery class team 4 Hannah Cornish, Nursery Educator
Nursery class team 5 Miss. Jasmine Searle, Nursery Apprentice
Nursery class team 6 Leanne Turner, Nursery Apprentice

Mercury (Reception) class team

Mercury (Reception) class team  1 Miss Heather Oliver, Class teacher & EYFS Lead
Mercury (Reception) class team  2 Miss Coco Faun, HLTA
Mercury (Reception) class team  3 Mrs. Chimene Court-Smith, TA

Venus (Year One) class team

Venus (Year One) class team 1 Miss Sharon Rance, Year 1 Class teacher
Venus (Year One) class team 2 Mel Thomas, GTP Teacher trainee
Venus (Year One) class team 3 Mary-Jane Raines, HLTA

Mars (Year Two) class team

Mars (Year Two) class team 1 Mrs. Monica Cristescu-Cook, Class Teacher
Mars (Year Two) class team 2 Miss Billie-Jo Hughes, Apprentice TA
Mars (Year Two) class team 3 Coco Faun, HLTA
Mars (Year Two) class team 4 Liz Crookes, Teaching Assistant

Saturn (Year 3) class team

Saturn (Year 3) class team 1 Miss Lauren Jones, Class Teacher
Saturn (Year 3) class team 2 Kath Griffiths, Teaching Assistant
Saturn (Year 3) class team 3 Kyran Devitt, Teaching Assistant
Saturn (Year 3) class team 4 Pauline Morgan, Teaching Assistant

Jupiter (Year 4) class team

Jupiter (Year 4) class team 1 Jo Collier, TEacher
Jupiter (Year 4) class team 2 Helen Tait, Class Teacher
Jupiter (Year 4) class team 3 Mrs. Joanne Lewis, Class teacher & Deputy Head
Jupiter (Year 4) class team 4 Mrs. Hollie Bryant, HLTA
Jupiter (Year 4) class team 5 Mr. Kyran Devitt, Teaching Assistant
Jupiter (Year 4) class team 6 Miss Abi Lush. Apprentice Teaching Assistant

Earth (Year 5) class team

Earth (Year 5) class team 1 Miss Rachel Clear, Class Teacher
Earth (Year 5) class team 2 Angie Wilson, HLTA & ELSA
Earth (Year 5) class team 3 Julie Dyer, Teaching Assistant

Neptune (Year 6) class team

Neptune (Year 6) class team 1 Ross McKechan, Teacher
Neptune (Year 6) class team 2 Gemma Clarke, HLTA
Neptune (Year 6) class team 3 Alice Fraser, Teaching Assistant
Neptune (Year 6) class team 4 Kim Jones, Teaching Assistant

Midday Lunch & Play supervisors

Midday Lunch & Play supervisors 1 Kim Jones, Playleader
Midday Lunch & Play supervisors 2 Mrs. Paula Colley
Midday Lunch & Play supervisors 3 Mrs. Clare Cheater
Midday Lunch & Play supervisors 4 Mrs Christie Davis
Midday Lunch & Play supervisors 5 Pauline Morgan

School miracle workers (cleaners)

School miracle workers (cleaners) 1 Paula Pike, Cleaner
School miracle workers (cleaners) 2 Charlotte Bremner, Cleaner
School miracle workers (cleaners) 3 Julie Richards, Cleaner

Head boy and Head girl and House Captains

Head boy and Head girl and House Captains 1 Head Girl
Head boy and Head girl and House Captains 2 Head boy
Head boy and Head girl and House Captains 3 (House Captain)
Head boy and Head girl and House Captains 4 (House Captain)
Head boy and Head girl and House Captains 5 (House Captain)
Head boy and Head girl and House Captains 6 (House Captain)

Top